Esztétikai kezelések
Fogfehérítés
A fogfehérítés egy teljesen veszélytelen, de igen látványos kezelés ha azt a megfelelő anyagokkal és módon végezzük. Egyedül gyermekek részére és a terhesség alatt nem javasolt. Erős dohányosok, vagy rossz szájhigiéné esetén pedig nem érdemes, hiszen ebben az esetben a hatás nagyon rövid ideig tart.
Vagy a teljes fogazatot, vagy csak egy-egy, például gyökérkezelés miatt elszíneződött fogat fehérítünk.
A kezelés előtt mindenképpen szükséges a fogászati vizsgálat. Ha nincs más olyan sürgős kezelés, amit a fehérítés előtt mindenképpen el kell végezni, akkor a fogkőtisztítás után megkezdhető a fehérítés. Az elülső fogakban lévő régi töméseket viszont érdemesebb inkább a fehérítés utáni végleges szín alapján kicserélni.
A fogfehérítéshez használt anyagokban a testhőmérséklet, vagy megfelelő hullámhosszúságú fény hatására oxigén szabadgyökök keletkeznek, melyek a zománc, illetve a dentin belsejébe jutva az ott lévő, elszíneződést okozó molekulákat elszínteleníti.
Kényelmes módszer, ha lenyomat alapján egyénre szabott műanyag sínt készítünk, és a fogfehérítést a páciens otthon, önállóan végzi a megfelelő zselé alkalmazásával éjszaka vagy napközben néhány órán keresztül.
Erősebb hatású anyagokat használunk a rendelői fehérítés során, így a hatás is intenzívebb. A lágy részek megfelelő védelme után felvisszük a fehérítő zselét a fogak külső felszínére, majd egy kék fényű lámpával megvilágítjuk. A kezelés végén ezeket az anyagokat eltávolítjuk, lemossuk.
A fogfehérítés alatt enyhe érzékenység jelentkezhet, mely néhány napig még időnként visszatérhet. A kezelés utáni napokban kerülni kell az erősen színezett ételek, italok fogyasztását.
A fehérítés hatása az életmódtól függően körülbelül másfél-két évig megmarad. Később egy-egy ismétlő kezelés alkalmazásával lehet “felfrissíteni” az eredményt.
Héj
Általában frontfogakra készítjük porcelánból vagy kompozitból.
Akkor van rá szükség, ha valamilyen okból (elszíneződött, gyökérkezelt, sérült, repedezett, kopott, vagy többszörösen tömött) a fog látható, külső oldala esztétikai szempontból kifogásolható.
Ezen kezelés által lehetőség nyílik a fogak hosszának, szélességének helyreállítására, de ha az esztétikai elvárások megkívánják, akár annak megváltoztatására, formájának korrigálására is.
Ezenkívül elérhető a tág fogközök (diasztéma) megszűntetése, szűkítése, vagy a fogak színének megváltoztatása is.
A héj előnye a koronával szemben,hogy jóval kevesebb foganyag elcsiszolására van szükség.
Az elkészítés módja szerint lehet direkt, vagyis a rendelőben a fogorvos készíti, vagy indirekt, amikor a fogtechnikus segítsége szükséges a héj megvalósításához.
A kompozitok fejlődésével a direkt héjak készítése egyszerűen kivitelezhetővé vált, az eredmény pedig rendkívül szép és tartós.
Az esetleg meglévő régi tömés eltávolítása után a fogzománc külső felszínének minimális elcsiszolása történik, majd ezután rétegenként alakítjuk ki az új, csodálatos esztétikai hatású fogformát.
Mindezt egyetlen kezelés alkalmával!
Ha a választásunk mégis az indirekt héj készítésére esik, akkor a fog előkészítése után lenyomatot veszünk amelyre a fogtechnikus elkészíti a választott anyagból (kompozit vagy lítium-diszilikát kerámia) az egyéni fogszínnek és fog formának megfelelő héjat.
Mivel ilyenkor több kezelési alkalomra van szükség, ideiglenes helyreállítást végzünk amíg a végleges héj elkészül.
A próba után az indirekt héjat duál kötésű, vagyis kémiailag és kék fényű lámpa hatására is kötő kompozit alapú ragasztóval rögzítjük a helyére.
Fogékszer
A fogékszer egy kis strasszkő, vagy nemesfémből készített apró forma.
A fogékszer felhelyezése teljesen biztonságos, nem kell előkészíteni, vagy megfúrni a fogzománcot.
Általában a felső metszőfogak, vagy a szemfog külső felszínére rögzítjük a fogászat más területein is használt speciális ragasztóval.
A fogzománcot nem károsítja, semmi nem oldódik ki a szájba belőle.
A fogékszer általában fél évig marad a helyén. Az időtartam függ az ékszer elhelyezkedésétől, a páciens táplálkozási szokásaitól, illetve esetleges harapási rendellenességeitől.
Ha az ékszerre már nincs szükségünk, vagy meguntuk, könnyedén eltávolítható, esetleg másik formára cserélhető.